KAWA W SPORCIE – PIĆ CZY NIE PIĆ?

Kawa ma dość długą historię, gdyż owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez kawy. Niektórzy piją ją nawet kilka razy dziennie. Jednak wiele osób, które zaczynają uprawiać sport, zadają sobie pytanie, czy kawa ma pozytywny wpływ. Poniżej spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

coffee-660394_1920

Przede wszystkim zawarta w kawie kofeina działa jak napój energetyczny, która pobudza i dzięki temu mamy większego „kopa”. Ponadto poprawia refleks i wyostrza koncentrację. Dodatkowo kofeina sprawia, że następuje rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie stężenia adrenaliny we krwi. Przy długotrwałym i ciężkim wysiłku jest to niezwykle istotne w sportach wytrzymałościowych, a do takich na pewno należy triathlon.

Dodatkowo dzięki kawie oszczędzamy glikogen w mięśniach, gdyż kawa podnosi poziom glukozy i to z tych zapasów korzystamy na początku wysiłku. Dzięki temu możemy trenować dłużej.

W różnych badaniach naukowcy dowodzą, że kawa zmiejsza ryzyko zachorowań na nowotwór.

Jednakże warto pamiętać, że kawa wypłukuje magnez z organizmu, dlatego pijąc ją, powinniśmy regularnie uzupełniać zapotrzebowanie na magnez. Kawa nie jest wskazana również osobom, które mają problemy z nadciśnieniem.

Podsumowując, kawa ma bardzo dobry wpływ na wszystkich, którzy trenują. Dzięki temu ciemnemu napojowi znacząco poprawimy swoje wyniki na zawodach, a także wspomoże on nas przy codziennych treningach. Należy jednak przy piciu kawy zachować rozsądek.

Dodaj komentarz