Maraton poniżej 2 godzin

Maraton, czyli 42,195km to dystans, który dla wielu osób jest mityczny i nie wyobrażają sobie, aby go przebiec.  Jeśli będziemy biec 6min/km, czyli w godzinę będziemy pokonywać 10km, to cały dystans ukończymy w około 4 godziny i 15 minut. Większość osób (mężczyzn), które zaczynają biegać, marzą o tym, aby najpierw złamać 4 godziny. Osoby, które trenują trochę dłużej, chcą osiągnąć czas poniżej 3 godzin. Kolejna granica, czyli złamanie 2 godzin to marzenie najlepszych. Wyniku z “jedynką” z przodu nie osiągnął jeszcze żaden zawodnik. Rekord Świata z 2014 roku należy do Kenijczyka Denisa Kimetto i wynosi 2:02:57. Jednak firma Nike chce sprawić, aby granica 2 godzin została złamana. 

Nike postanowiło zorganizować Projekt “Breaking2”, który ma polegać na tym, że któryś z trójki przez nich wytypowanych zawodników w roku 2017 nie tylko pobije rekord świata, ale dodatkowo złamie 2 godziny. Aby się tak stało, zawodnik musi biec cały dystans z prędkością 2:51min/km (pomyślcie, ile biegliście na wfie na sprawdzianie na 1km).

Przez dwa lata Nike testowało wielu zawodników, przeprowadzając na nich różne testy i postanowiło wybrać trójkę biegaczy. Są to:

Eliud Kipchoge (32 lat) – rekord życiowy w maratonie 2:03:05 z tego roku; Mistrz Olimpijski z Rio

Lelisa Desisa (26 lat) -rekord życiowy w maratonie 2:04:45; zwycięzca maratonu Bostońskiego z 2013 roku i wicemistrz świata z 2013 roku, 

Zersenay Tadese (34 lat) – rekord życiowy w maratonie 2:10:41, rekordzista świata w półmaratonie 58:23

NikeBreaking2

Co ciekawe, Nike nie zdradził, gdzie i kiedy zawodnicy będę próbować złamać tą magiczną granicę. Podobno ma być to wiosną tego roku.

Inspiracją do tego projektu było złamanie 4 minut na dystansie jednej mili przez Brytyjczyka Rogera Bannistera w 1954 roku. Do tego czasu wszyscy uważali, że ta granica jest nie do złamania. Po jego wyniku nagle coraz więcej zawoników zacżęło biegać poniżej 4 minut. To pokazało, że bariera jest w naszej głowie i Nike twierdzi, że tak samo jest z granicą 4 minut.

Więcej na temat tego odważnego projektu możemy przeczytać na stronie Nike http://news.nike.com/news/2-hour-marathon

Jeśli też nabraliście ochoty na start w  maratonie to zapraszamy na treningi ORLEN WARSAW MARATHON 2017 ze Sklepem Biegacza 

http://www.sklepbiegacza.pl/strona/treningi_owm_2017?utm_source=Facebook&utm_campaign=OWM2017&utm_medium=Post

Dodaj komentarz