Szybko, szybciej, ekspresowo – wrotkarstwo szybkie

Szybko, szybciej, ekspresowo – wrotkarstwo szybkie

 

Mimo dużej popularności jazdy na rolkach w naszym kraju, wrotkarstwo szybkie posiada jeszcze niewielu sympatyków. Wbrew pozorom jest to dyscyplina, która w znacznym stopniu odbiega od   rekreacyjnej jazdy w parku. Podstawy tego sportu wywodzą się z łyżwiarstwa szybkiego, a rolkarze w znacznej mierze naśladują ruchy panczenistów. Pozwala to na urozmaicenie treningów w zależności od pory roku, latem kółka, zimą płozy.

 

Wielu z Was zasmuci fakt, że wrotkarstwo szybkie nie należy jeszcze do dyscyplin olimpijskich. Na szczęście istnieje wiele imprez sportowych, gdzie zawodnicy mogą zmierzyć się ze sobą na specjalnych torach lub miejskich ulicach. Organizowane zawody różnią się od siebie rangą: od zwykłych maratonów, przez Puchar Polski, po największe eventy takie jak BMW Berlin Maraton czy The World Games.  Rozróżniamy następujące kategorie biegów:

  • długodystansowe – maratony, półmaratony, dystans 10 km, biegi uliczne, najpopularniejsze w Polsce ze względu na brak profesjonalnych torów. Wszyscy zawodnicy startują w tym samym czasie, a o zwycięstwie decyduje kolejność przybycia na metę.
  • sprinterskie – 200 i 300 m, zawodnicy startują w małych grupach, a najlepsi z nich przechodzą do następnego etapu aż do sprintu finałowego.
  • eliminacyjne – 3000 m, po każdym okrążeniu odpada jeden zawodnik z peletonu co wyzwala największe emocje i zawzięcie rolkarzy tuż przed linią okrążenia.
  • na punkty – 3000 m, punkty przyznawane są za pozycję w peletonie podczas każdego okrążenia, wygrywa zawodnik z największą liczbą punktów.
  • sztafetowe – najczęściej 3 zawodników, wygrywa najszybszy zespół

Yiseul+3rd+Asian+Beach+Games+Roller+Skating+qzj-sle0SB9l

 

Sprzęt używany do wrotkarstwa szybkiego również nie przypomina zwykłych rolek. But do jazdy szybkiej nie jest tak wygodny i mięciutki jakby mogło się wydawać 🙂 Wykonany jest z włókna węglowego. Dzięki temu jest ultralekki, ale także bardzo sztywny, a dobrze dopasowany trzyma nogę niczym imadło. Jego zmieniony kształt, czyli krótka cholewka kończąca się jeszcze przed kostką, zapewnia swobodne ruchy mięśnia Achillesa, co pozwala na pełne i dalekie odepchnięcia. Kolejną częścią jest, mocowana pod odpowiednim kątem do buta, aluminiowa lub hybrydowa szyna. W końcu dochodzimy do kółek. Tu różnica jest najbardziej zauważalna, gdyż kółka do jazdy szybkiej są dużo większe i  mają średnicę od 100 mm.

23758421_1726920190651832_797695372_n

 

Wrotkarstwo szybkie uchodzi za najbardziej wymagającą pod względem techniki i umiejętności odmianę jazdy na rolkach. Rolki, za względu na niski but i duże kółka, są bardzo trudne do opanowania. Zawodnicy, oprócz kasku, nie używają ochraniaczy, ponieważ zmniejsza to ich aerodynamikę i krępuje ruchy. Prędkości osiągane przez rolkarzy są ogromne, a pozycja podczas jazdy jest obniżona i mocno pochylona, dlatego każdy upadek może skończyć się poważną kontuzją. Jest to sport wymagający dużego doświadczenia w jeździe na rolkach, jednak dla osób lubiących prędkość i uzależnionych od adrenaliny jest to idealne rozwiązanie.

23756287_1726922720651579_1609606113_n

Dodaj komentarz