Kacper Kąkol – waleczny, ambitny, nieustępliwy wywiad #10

Kacper Kąkol – waleczny, ambitny, nieustępliwy wywiad #10

Nasz jubileuszowy dziesiąty wywiad przeprowadzamy z Kacprem Kąkolem (Biegowy Świr). Zawodnikiem xRunners, wielokrotnym zwycięzcą biegów ulicznych i OCR. W zeszłym roku zajął on I miejsce w kat. najlepszy zawodnik ELITE rankingu OCRA Poland roku 2017, a także II miejsce w kat. najlepszy zawodnik rankingu OCR Polska roku 2017.

 

1.Kacper zadaje każdemu to pytania jak zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem?

Hmm… 3.04.2016r.
11. PZU Półmaraton Warszawski, na który namówiła mnie znajoma podczas grupowej Wigili.  A, że chciałem do 30 przebiec półmaraton i maraton no to się zdecydowałem.  Debiut w 1:38:04, nawet nie wiedziałem czy to dobrze, chciałem złamać 2h. To miał byc pierwszy i ostatni mój bieg masowy, ale zakochałem się w atmosferze. To dzięki kibicom i całej tej otoczce przy tego typu imprezie zostałem na dłużej.

2. Startujesz w zawodach OCR, powiesz nam o co w tym chodzi?

OCR = Obstacle Course Racing, potocznie biegi przeszkodowe. Większość z Was będzie je kojarzyć z zabawą z błotem. A to bardzo prężnie rozwijająca się dyscyplina, która może za jakiś czas zawita na Igrzyskach Olimpijskich. Oczywiście bieganie to jej nieodzowny element, ale żeby rywalizować z Najlepszymi musimy mieć mocny chwyt i silną górną partię ciała. A od siebie dodam, że trzeba biegać to z głową, bo czasami podczas startu widzisz nowe przeszkody i to od Ciebie zależy czy szybko przeanalizujesz jak je zrobić czy spanikujesz i stracisz cenny czas 😉

3. Należysz do teamu xRunners, co ciekawego możesz powiedzieć o tej drużynie?

Jest to obecnie Najlepsza drużyna OCR w Polsce. Liczymy sobie 100 osób z całej Polski i od nie pamiętam kiedy nie schodzimy z podium drużynowego, przeważnie stając na jego najwyższym poziomie. Indywidualnie na podium tez bardzo zielono (mamy zielone stroje stąd ten kolokwializm). Z ciekawostek dodam, że drużyna powstała w Gdańsku.
Doświadczyłem dużej dawki motywacji od drużyny. Jesteśmy wzajemnie napędzającą się machiną.

4. Jak wygląda Twój dzień treningowy? Pytam szczególnie dlatego, że studiujesz medycynę, kierunek, który podobno powoduje, że nie masz czasu na nic innego 😉

Chyba ze wzgledu na kierunek studiów tak późno znalazłem pasję.  Pierwsze 3 lata można śmiało powiedzieć, że byłem „no lifem”.
Wychodzę z założenia, że im więcej na głowie tym łatwiej to pogodzić, bo nie masz czasu na lenistwo.
Nie mam stałej pory w ciągu dnia kiedy robię trening. Nie zajmuje mi on więcej niż 2h. Dbam też mocno o regenerację tj. rozciąganie, rolowanie i inne wymysły (haha)

5. Ile czasu poświęcasz tygodniowo na treningi i jaki mniej więcej robisz kilometraż?

W tygodniu mam 5x trening biegowy ok. 55-65km, a raz pojawiam się na siłowni.
Stricte na trening przeznaczam  10-12h.

6. A jak wygląda trening siłowy w przygotowaniach do OCR?

U każdego inaczej. Ja od tego roku dopiero bawię się na siłowni z ciężarami. A tak to podciąganie jest według mnie kluczową umiejętnością czy wszelkiego rodzaju zwisy. Nie można też zapomnieć o zabawie na przeszkodach, a w Polsce powstaje coraz więcej torów, na których można poćwiczyć np. ścianki, MultiRig czy zasieki.

7. Masz jakiegoś idola, który Cię inspiruje?

Szczerze, podziwiam wiele osób, ale nikt mnie nie inspiruje.
Staram się tworzyć coś swojego, po prostu chcę żyć tak, żeby pod koniec każdego dnia móc sobie powiedzieć, że zrobiłem krok do przodu, stałem się lepszą wersją siebie.

8. Co robisz kiedy nie masz nastroju na trening?

Uczę się haha 😀
Czytam książki, słucham muzyki czy oglądam „dobry” film.
Chociaż rzadko nie mam nastroju na trening, chyba, że jestem zmęczony i brakuje mi sił, wtedy po prostu czas przeznaczony na trening przeznaczam na sen, bo to najlepszy sposób na regenerację i poprawę nastroju.

9. A załóżmy, że dana osoba chce zacząć trenować, uważasz, że najpierw należy zacząć biegać w biegach ulicznych i dopiero potem przejść na zawody OCR, czy od razu można zacząć startować w OCR?

Chciałbym, żeby najpierw ludzie pobiegali trochę, a potem dokładali kolejne elementy w budowaniu formy pod OCR. Jednak prawda jest taka, że OCR jest ciekawszy, a „klepanie” kilometrów niektórych nudzi. Wielu zaczyna przygodę z bieganiem właśnie od OCR, bo tam czuje, że żyje.  Porównałbym te biegi z walką o przetrwanie, bo często warunki pogodowe czy teren potrafią dać mocno w kość, a na mecie czujesz jakbyś przetrwał. Jeżeli nie podchodzi się do tego profesjonalnie to jest to świetna zabawa i można liczyć na pomoc innych. Znam przykłady ludzi, którzy poznali się na trasie, bo chłopak pomógł dziewczynie przejść przez ściankę. A potem razem dotrwali do mety 😉

 

10. Jaki jest Twój ulubiony posiłek po treningowy?

Nie mam, ale muszę odczekać z 30-60min po treningu zanim coś zjem, bo zaraz po to bym niczego nie przełknął.

11. A jako przyszły lekarz jakie masz porady medyczne dla naszych czytelników?

Przede wszystkim regeneracja. To powinna być podstawa treningu. Sen, rolowanie, rozciąganie, rozgrzewka czy też schłodzenie po treningu. To rzeczy , które każdy zna, ale o nich zapomina.
Trzeba dbać o swoje zdrowie, bo ma się je jedno.  Nie biegajcie z kontuzją czy bólem, który ogranicza waszą ruchomość i zakres ruchów, bo żaden bieg na to nie zasługuje. Możecie wtedy wystąpić w roli kibica, co według mnie jest bardziej emocjonujace,
A do tych co sport traktują bardziej poważnie to badajcie się co jakiś czas.

12. Wywiad z Tobą będzie umieszczony na blogu triathlonowym, więc musisz odpowiedzieć na pytanie, co sądzisz o triathlonie czy masz w planach kiedyś wystartować w tej dyscyplinie?

Uważam, że to świetna dyscyplina, bo jako osoba multizadaniowa cenię sporty, gdzie trzeba łączyć kilka elementów naraz. Jedyny minus, że dużą rolę odgrywa sprzęt jakim dysponujesz co trochę wypacza równą rywalizację.
W tym roku wystartuje w sztafecie triathlonowej, oczywiście na zmianie biegowej (sierpień Gdynia).
A kiedyś chce zrobić Ironmana , plan był do 30, ale daje sobie czas do 40 haha

13. Przechodząc do zawodów, masz jakieś zwyczaje, bez których nie możesz wystartować?

Nie, im mniej decyzji i rozpraszaczy tym lepiej.

14. A które zawody były tymi które zapamiętasz do końca życia?

Każde miały w sobie coś wyjątkowego. Jednak najbardziej pamięta się swoją pierwszą wygraną. Tym bardziej, że osiągnąłem ją po roku trenowania. Od tamtej pory podchodzę do sportu inaczej, nie tylko się Nim bawię, ale przesuwam swoje granice.  No i postanowiłem wtedy, że będę się dzielił swoim doświadczeniem, podejściem i sobą. Założyłem fanpage @Biegowy_świr.

15. Jaki jest Twój kalendarz startów na ten sezon?

W tym roku wybrałem tylko imprezy rangi Mistrzowskiej albo znajdujące się w Lidze OCR Polska (8 biegów, gdzie zjeżdżają się Najlepsi z Najlepszch).
Z tych wartych uwagi to:

  • Mistrzostwa Europy w Dani pod koniec czerwca
  • I Mistrzostwa Polski 8-9.09 w Gdyni Orłowie, gdzie zapraszam wszystkich do wystartowania, jak również trzymania mocno kciuków, bo jak dobrze pójdzie to będę 1 Mistrzem Polski.
  • Mistrzostwa Świata w Londynie (październik) po których kończę z biegami OCR…

16. Jakie są Twoje marzenie i jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość?

Chcę być szczęśliwym człowiekiem do końca swoich dni. Mieć bliskich zawsze przy sobie.
Co do przyszłości to widzę siebie jako dobrego lekarza. Nie tylko specjalistę, który wie jak leczyć, ale pozostać empatycznym człowiekiem, który jak będzie trzeba to porozmawia z pacjentem tak od serca.

Kacper Kąkol – Rekordy życiowe:

800m – 2:01,69 (AMP Lublin 27.05.2018)
1500m – 4:11,66 (AMP Lublin 26.05.2018)
5km – 16:45 (5 przy maratonie warszawskim 23.09.2017)
10km – 35:05 (Bieg Europejski w Gdyni 7.05.2017)
półmaraton – 1:19:32 (4. PZU Cracovia Półmaraton 15.10.2017)

Zapraszamy do obserwowania Kacpra w social media:

https://www.facebook.com/biegowyswir/

https://www.instagram.com/biegowyswir/

 

Dodaj komentarz