Marcin Czapla Kierownik Sklepu Biegacza Wywiad #23

W dzisiejszy wpisie przedstawimy Wam naszą rozmowę z bardzo ciekawą osobą – Marcinem Czaplą, który 15 lat temu był brązowym medalistom Mistrzostw Polski. Obecnie jest kierownikiem jednego z najlepszych a może i najlepszego w Polsce Sklepu Biegacza w Gdańsku. Z wywiadu dowiecie trochę więcej o przeszłości Marcina jak i ciekawych nowości ze świata sportowych nowinek technicznych.

1. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda ze sportem?

To było tak dawno, że sam tego nie pamiętam.  Po prostu pochodzę z miejsca i czasów kiedy opcja siedzenie w domu to była KARA.  Poza tym odkąd pamiętam „kocham sport” w każdej postaci. Ale jak mam to uściślić w czasie to szkoła podstawowa 4 klasa potem poszło.

2. Jaki był Twój najpiękniejszy moment w biegowej karierze?

Brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce na dystansie 1500 m w 2005r J Wspominam ten bieg szczególnie dlatego że miałem wtedy więcej szczęścia niż „formy i rozumu” ale medal to medal zawsze będę to  wspominał  J Ciekawostką tego biegu jest to  że wygrał wtedy najlepszy polski „miller” w historii Marcin Lewandowski którego sylwetki nie muszę chyba przedstawiać.

 

3. Jak obecnie wygląda sytuacja z Twoim bieganiem?

Następne pytanie …  J Generalnie staram się biegać 3 razy w tyg.  Obecny etap to wracanie do zdrowego biegania bo niestety jakiś czas temu dałem się złapać na bieganie ile się da i jakoś to będzie. Co oczywiście dobrze się nie skończyło. Było kilka życiówek ale nie były tego warte.

4. Jakie zawody planujesz w tym sezonie?

Może jakieś ultra 40-60 km  😉 Jak będzie zdrowie.

 

5. Jakie treningi lubisz najbardziej?

Generalnie najbardziej lubię Long Run w lesie około 90 min + jakaś dobra playlista 😉 Poza tym zawsze dobrze mi się biegało 2 zakres bo nie zaliczasz „zgona” ale czujesz że się męczysz i nie trwa to za krótko 😀  Taki trening to było np..2x5km po 3:40-45 albo 3x3km po 3:40-35 oczywiście teraz pod takie tempo nie podchodzę ale kto wie może jeszcze kiedyś 😉

6. Co sądzisz o triathlonie?

Woda mnie hamuje, rower nudzi … ale może dorosnę 😉

 

7. Planujesz kiedyś start w tej dyscyplinie?

Na razie nie. Do startów nie potrafię podejść  nieprzygotowany a moja niechęć do pływania jest na ten moment zbyt duża 😀

 

8. Co sądzisz o tym, że buty Nike Vaporfly Alpha w których Eliud Kipchoge pobił nieoficjalny rekord Świata zostały zakazane?

Jedynym problemem tych butów jest to że dostęp do nich jest ograniczony czyli ktoś kto np. biega dla marki konkurencyjnej jest można powiedzieć od razu w plecy na starcie, co na tym najwyższym poziomie robi okrutną różnicę stąd protesty. Jeżeli chodzi natomiast o technologię i to że się pojawiły,  jaką przewagę dały E.K. oraz innym z teamu Nike  to jestem nimi zachwycony J Uważam że kreatywność, nowe rozwiązania są potrzebne bo kto się nie rozwija ten zostaje w tyle.

9. W którym kierunku myślisz, że marki butów będą teraz zmierzać?

Nike pokazał nową drogę, nowe rozwiązania, pobili rekordy. Jesteśmy już po zatwierdzeniu nowych regulacji World Athletisc. AlphaFly pojawi się w sprzedaży tylko będzie to wersja 12mm niższa z 1 płytką carbonową (nie z 3ma płytkami jak w tych AlphaFly  w których Eliud połamał 2h ) Poduszki zoom będą takie same. Idzie nowe i nic już tego nie zmieni 😉 Adidas wprowadzi buta z płytką już niebawem, Hoka już to zrobiła w tamtym roku. Widziałem już w sieci Saucony z carbonem. Będzie się działo 😀

10. Jako kierownik Sklepu Biegacza, który ma już długi staż pracy, powiedz jak widzisz jak rynek biegowy się zmienia przez te lata i jak ewoluuje wiedza klientów?

Robię to prawie 10 lat. I powiem tak – jest grupa ludzi którzy wiedzą czego chcą a jest tak dlatego że przez te lata biegania próbowali różnych rozwiązań, korzystali z naszej wiedzy, pracowali z  fizjoterapeutami ale przede wszystkim korzystali  z naszego doświadczenia.  Zmieniali buty co 1500 km max.  Nigdy nie biegali w butach zajechanych. Dlatego wiedzą co im jest potrzebne a co im szkodzi. Doszli to tego o co w tym chodzi. I to jest fajne J Niestety nadal tematy schodzących paznokci, ból piszczeli itp. to codzienność w naszej pracy. A są na to proste rozwiązania. Jeszcze dużo przed nami. Póki co niestety  internet rządzi.

 

11. A jak dobrze dobrać buty? Czym powinniśmy się kierować?

Najważniejsze to je przymierzyć !!! Można o butach wszystko przeczytać, usłyszeć ale jak ich nie przymierzymy to dalej nic nie wiemy tak naprawdę. Kolejna rzecz to amortyzacja która wytrzyma 1000 max 1500km naszego biegania. Jeżeli ważymy do 80 kg nie musi być jakaś maksymalna, chociaż jeżeli biegamy 50 i więcej km w tyg to może się przydać.  Jeżeli jest możliwość sprawdzenia stabilności kroku to też warto (nadpronacja lub nie) bo przy odpowiednich warunkach to może nam bardzo zaszkodzić.  Generalnie trzeba mieć otwartą głowę. Wtedy zawsze znajdziemy rozwiązanie.

 

12. Dlaczego buty są tak ważnym elementem biegowego ekwipunku?

To one nas „niosą i chronią” jeżeli weźmiemy pod uwagę że na dystansie 10 km wykonamy 10000 kroków gdzie każdy będzie ważył 2x tyle co my to wiemy że obciążenia robią się duże. But ma nas chronić, tłumić drgania jakie powstają w momencie uderzenia nogą o podłoże.  Musimy pamiętać że buty zużywają się wraz z pokonywanymi kilometrami nie z czasem. Tzn. nie są na 2 lata tylko na max 1500 km ( jeżeli są dobrze dobrane).  Co w przypadku amatora biegającego 5 x 10 km w tyg daje 7-8 miesięcy ochrony. A jest to wartość już bardzo wyśrubowana.

 

13. Jakie porady masz dla biegaczy amatorów, jak doświadczony kolega

Nic na siłę. Róbcie to zawsze z uśmiechem.  Zmęczenie trzeba poznać. Zajechać się to nie sztuka. Każdy z nas potrafi zrobić klika mocnych treningów a potem stękać tygodniami jakie to nie fajne. Niewielu potrafi  biegać konsekwentnie słuchając siebie. Moja rada to zrób mniej niż więcej ale pamiętaj zrobić następny trening. Wyniki w końcu przychodzą 😉 Pamiętajcie że fizjoterapeuta to nie ostateczność a prewencja – taki serwis potrzebny  żeby jechać dalej.

 

14. Jakie masz sportowe marzenie?

Do niedawna maraton poniżej 2:30 ale chyba będzie ciężko 😀 Może jakieś ultra np. UTMB 😀 Cele muszą być ambitne. Chociaż 160 km w górach już brzmi strasznie.

 

15. Osoba która przeczyta ten wywiad może liczyć na jakiś rabat :D?

Stolicy Maroko nie promujemy.

Ale na HASŁO #JohnKrakałski  coś wymyślimy 😉

 

Zapraszamy do odwiedzenia Marcina w Sklepie Biegacza w Gdańsku, który mieści się w Manhattanie

Dodaj komentarz