Jak się ubrać, aby biegać szybciej?

Jak się ubrać na bieganie? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Bardzo często to niewłaściwy ubiór powoduje, że biega nam się niekomfortowo. Liczę, że poniższe porady pomogą Wam zmienić tą sytuację.

Buty

Zacznijmy od właściwego obuwia. To ich brak często powoduje, że wiele osób wstrzymuje się z treningami. To duży błąd. Brak butów nie może być wymówką do rozpoczęcia treningów. Każdy w domu ma jakieś sportowe obuwie. Zachęcam, aby na pierwsze biegi pójść w starych butach. Zobaczymy, dzięki temu czy wkręcimy się w bieganie. Kiedy spodoba nam się warto wybrać się do sklepu. Pamiętajcie, na butach nie można oszczędzać. Warto za pierwszym razem skorzystać z porad ekspertów. Dobre buty to nie tylko komfort, ale także ochrona naszych stawów, mięśni. Osobiście polecam Sklep Biegacza. Pracują tam eksperci w dobrze butów, ale przede wszystkim biegacze, którzy rozumieją nasze potrzeby. Podstawowe buty będą miały mało amortyzacji. Będą raczej przeznaczone na krótsze biegi. Będą także uszyte z podstawowych materiałów. Takie buty będziemy mogli dostać w m in. decathlonie. W sklepach specjalistycznych będzie można dostać bardziej profesjonalne obuwie, które będzie dostosowane do naszego stylu biegania. Będą wykonane z lepszych materiałów i na pewno posłużą nam dłużej.

 

Buty treningowe vs startowe.

Buty treningowe jak sama nazwa wskazuje, że są na trening. Charakteryzują się większą amortyzacją i wytrzymałością. Są cięższe, ale posłużą na większą ilość kilometrów. Butów startowych używamy raczej na zawodach lub szybszych treningach. Są bardziej dynamiczne, mają mnie amortyzacji i są lżejsze. Jednak szybciej się zużyją, niż buty treningowe. Oczywiście posiadania jednej pary startowej i jednej treningowej polecamy zaawansowanym biegaczom. Początkujący biegacz powinien mieć albo buty treningowe, albo treningowo-startowe, które są pomiędzy tymi dwoma typami.

 

Co ile wymienić buty?

Przede wszystkim bieganie w zużytych butach zwiększa ryzyko urazów. Warto zaznaczyć, że treningi po nawierzchniach asfaltowych mocniej je zużywają niż te wykonane w terenie. Pamiętajcie ciężki biegacz z nadmierną pronacją, który biega codziennie zużywa buty szybciej niż lekki biegacz suprimator, który biega co drugi dzień. Powszechnie sugerowana jest wymiana butów do biegania po przebiegnięciu 700 – 900 km. Jednak warto obserwować nasze buty. Gdy zewnętrzna podeszwa jest już bardzo mocno zużyta albo jeden z butów jest bardziej zniszczony niż drugi to znak, że warto wymienić nasze obuwie na nowe. Tak samo jeśli czujesz, że w trakcie biegania pojawia się  ból, może to być spowodowane butami jakie nosisz, które przestały pełnić swoje funkcje podstawowe czyli wsparcie, amortyzację i ochronę.

 

Czym się różni pronator od supinatora?

Najlepiej pokazuje to poniższa grafika. Niektórzy mają neutralną stopę i przy uderzeniu o ziemię układa się normalnie. Supinatorowi stopa ucieka do zewnątrz. Takie osoby powinny wybierać buty, które neutralizują tą wadę. Odwrotnie dzieje się w przypadku pronatora, któremu noga ucieka do środka. W takim wypadku potrzeba butów ze stabilizacją. To jak biegamy możemy sprawdzić kiedy ktoś za nami będzie biec i nas nagra. Również możemy to sprawdzić analizując naszą podeszwę buta, w których częściach jest bardziej zużyta.

 

 

Strój

 

Jak się ubrać w zależności od temperatury. Przede wszystkim zacznę od tego, że organizm zużywa więcej energii na schłodzenie organizmu niż ogrzanie. Odpowiednia temperatura do biegania to około 5-15 stopni. Idealny nasz strój to taki, kiedy wychodzimy na zewnątrz na bieganie czujemy, że jest nam delikatnie chłodno. Pierwsze 5 minut może być nam zimno, ale kiedy zaczniemy biec to rozgrzejemy się. Warto pamietać, aby szczególnie na zawodach biegać na krótko. Często słaby czas na mecie mamy dlatego, że jesteśmy za ciepło ubrani i przegrzewamy się. Nasz organizm wtedy zużywa energię na schłodzenie naszego organizmu.

Poniżej moje propozycje strójów w zależności od temperatury:

Powyżej 15 stopni

 • Koszulka
 • Krótkie spodenki
 • Opcjonalnie cienka kurtka
  lub cienka bluzka (na trening)

Między 5-15

 • Koszulka
 • Dłuższe spodnie/leginsy
 • Grubsza bluza / Cienka bluza i kurtka 

Poniżej 5 stopni

 • Koszulka
 • Bluza i kurtka 
 • Czapka
 • Rękawiczki
 • Dłuższe spodnie/leginsy

 

Poniżej w tabelce porównanie ile kosztuje pełny strój do biegania w wersji najtańszej i droższej.

 

NajtańszaDroższa
Koszulka20-25 zł80zł
Bluza60-70 zł130zł
Kurtka100zł250zł
Spodenki krótkie30zł100zł
Spodnie dłuższe80zł140zł
Buty150zł400zł
Rękawiczki
i Czapka
50150zł
Podsumowanie500zł1250

 

Podsumowując temat ubrania, musimy zapamiętać, że nie sprawi ono, że będziemy szybciej biegać.  Jednakże, lepszy strój wpłynie na nasz komfort (lepsza wentylacja, mnie obtarć). Dodatkowo dobrej jakości ubranie biegowe posłuży nam dłużej. Niezależnie od temperatury jesień to czas na skarpety powyżej kostki. Takie rozwiązanie pomoże zapewnić odpowiednią temperaturę Achillesom, które są szczególnie narażone na wychłodzenie. Jest to również jedna z pierwszych przyczyn ich kontuzji.

 

Zegarek

Warto rejstrować naszą aktywność i mierzyć swój postęp. Na początek wystarczy telefon plus aplikacja np. Strava, Endomondo (do końca roku zniknie). W kolejnym kroku możemy kupić podstawowy smartwatch (podstawowy 100zł), który po integracji z naszym telefonem, będzie pokazywał niezbędne parametry biegu. Ostatni krok to kupno zegarka do biegania (podstawowy 300zł)

Od czego zależy cena zegarka:

 • Mierzenie tętna (pasek lub z nadgarstka)
 • Liczby dyscyplin
 • Liczby dodatkowych funkcji
 • Materiału z jakiego jest wykonany

 

Macie jakieś pytania do naszego artykułu, śmiało do nas piszcie.

Dodaj komentarz