Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce Londyn 2017

Po pięciu latach lekkoatleci powrócili do Londynu. W 2012 roku odbyły się tam Igrzyska Olimpijskie. Pamiętamy jak szaleli wtedy Usain Bolt i Mo Farah, dominując w swoich konkurencjach. W tym roku przybyli, aby pożegnać się z kibicami i wystartować po raz ostatni. Jak sobie poradzili? Jak poszło naszym lekkoatletom? Zachęcamy do lektury naszego podsumowania!

1 Polacy

Polacy pokazali pazur! Zdobyli dużo medali, dostarczyli mnóstwo emocji, więc ich występ można uznać za bardzo udany. Szczególnie zdominowaliśmy konkurencję rzutu młotem, w której zdobyliśmy aż 4 medale 😀

Kamila Lićwinko (skok wzwyż)

Małgosia Hołub, Iga Baumgart, Ola Gaworska i Justyna Święty (eliminacje: Martyna Dąbrowska i Patrycja Wyciszkiewicz) (sztafeta 4x400m)

angelika-cichocka

2 Odejście gwiazd

W Londynie po raz ostatni zobaczyliśmy dwie wielkie gwiazdy lekkoatletyki – Usaina Bolta (100m, 200m) i Mo Faraha (5km, 10km). Dwaj wielcy Mistrzowie planowali odejść jako niepokonani.  Usain najpierw zajął 3. miejsce w biegu na 100m, a potem w sztafecie złapał go skurcz i nie ukończył swojego ostatniego biegu. Mo Farah zwyciężył na 10km, ale zajał 2. miejsce w biegu na 5km.

usain bolt

3 Caster Semenya

Po raz kolejny wróciła dyskusja dotycząca tego, czy to, że Caster Semenya rywalizuje z kobietami, jest sprawiedliwe. Na pierwszy rzut oka wygląda na osobę, która powinna biegać z mężczyznami. Posiada ona cechy obu płci. Między innymi ma za wysoki poziom testosteronu.  Ludzie w RPA opowiadają, że jak Caster trenuje z grupą zawodników, to faceci nie są w stanie wytrzymać z nią treningów. Zresztą wystarczy popatrzeć na poniższe zdjęcie.

Więcej o sprawie Semenyi można poczytać na stronie

caster semenya

4 Nowa gwiazda

W styczniu na sportową emeryturę odszedł Ashton Eaton. Jednak ma on godnego następcę – Francuz Kevin Mayer został złotym medalistą mistrzostw świata w dziesięcioboju. Uzyskał wynik 8067 pkt. Dużo mu jeszcze brakuje do słynnego Amerykanina, ale jeśli będzie się dalej tak rozwijał, może w przyszłości również zostać wielką gwiazdą.

France's Kevin Mayer celebrates winning the overall competition after the men's decathlon 1500m athletics event, the final event in the decathlon, at the 2017 IAAF World Championships at the London Stadium in London on August 12, 2017. / AFP PHOTO / Jewel SAMAD

5 Wayde van Niekerk nie będzie Boltem

Zawodnik RPA był kreowany na następcę Bolta. W zeszłym roku pobił rekord świata na 400m, który należał do Michaela Johnsona. Na tych Mistrzostwach pobiegł bardzo dobrze, gdyż wygrał bieg na dystansie jednego okrążenia oraz zajął 2. miejsce na 200m, ale widać wyraźnie, że nie zastąpi Bolta. Przychodzi, biegnie i wygrywa, nie robi takiego show jak Jamajczyk, nie posiada takiego luzu. Ale nie ma co na siłę szukać następcy Bolta. W końcu na pewno taki się pojawi 😉

van niekerk

6 Klasyfikacja medalowa

W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 8. miejsce, ale warto zauważyć, że pod względem ilości mielibyśmy trzecie miejsce. Dodatkowo w rankingu punktowym zajęliśmy 4. miejsce.