Przewodnik wycieczki i wyprawy rowerowe

Czy da się połączyć pasję do sportu z podróżowaniem? Sposobów jest wiele, od wyjazdów w celu zaliczenia słynnych maratonów np. w Nowym Jorku czy Londynie, a skończywszy na wyjazdach objazdowych rowerem. Ta druga możliwość jest nieco trudniejsza jednak dużo atrakcyjniejsza.

W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić krótki przewodnik jak zaplanować i zorganizować własny wyjazd rowerowy.

PLAN

Naszą wyprawę zaczynamy od zaplanowania kierunku podróży, długości wyjazdu, a także rodzaju noclegów. Pod względem długości możemy wyróżnić wyjazdy do 1 dniowe, kilku dniowe oraz ponad tygodniowe, natomiast ze względu na nocleg: bez, w jednym miejscu oraz w różnych miejscach. W zależności od naszej formy planowany dzienny dystans powinien wynosić od ok. 30 do 100 km. Dystans ten oprócz naszej formy jest także zależy od warunków pogodowych, ukształtowania terenu, a także liczby atrakcji jakie chcemy odwiedzić po drodze. Niezależnie od naszego doświadczenia najlepiej trzymać się lokalnych dróg o małym natężeniu ruchu samochodowego lub najlepiej ścieżek i szlaków rowerowych.

laptop-2557615_960_720

WYJAZD JEDNIODNIOWY

Wyjazd taki wymaga najmniejszego przygotowania, ale dla poczatkującego podróżnika rowerowego będzie najlepszym sprawdzeniem. Przed wyjazdem trzeba jedynie sprawdzić stan techniczny roweru, zaplanować trasę oraz jeżeli jest to konieczne dojazd do  miejsca początku i powrót z końca wycieczki. Warto również sprawdzić czy w pobliżu trasy, którą pokonujemy nie ma ciekawych miejsc lub zabytków do zobaczenia. Należy bezwzględnie zabrać bidon z czymś do picia, jakiś prowiant oraz zestaw naprawczy do dętki i portfel. Warto mieć ze sobą także mapę, zwłaszcza jeżeli pierwszy raz pokonujemy obraną trasę oraz kurtkę przeciwdeszczową, zwłaszcza w przypadku niepewnej pogody.

26175492_1719164921468414_2031142425_n

WYJAZD KILKUDNIOWY

Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ musimy zdecydować się na jedną z dwóch opcji: nocleg w jednym miejscu lub codziennie w innym miejscu. Do wyboru mamy również spanie w budynku lub pod namiotem. Na wyjazdach takich najczęściej warto spać w jednym miejscu i wybierać się codziennie w inne miejsce, co znacząco ułatwia logistykę wyprawy. Wyjazd taki podobnie jak jednio dniowy wymaga sprawdzenia stanu technicznego roweru, zaplanowania trasy oraz jeżeli jest to konieczne sprawdzenia dojazdu do obranego miejsca bazowego. Warto pamiętać o interesujących miejscach, obok których możemy przejeżdżać. Na wyjazd najczęściej bez problemu spakujemy się w jedną lub dwie sakwy. Podobnie jak w przypadku wyjazdu jednodniowego należy zabrać ze sobą jeden lub dwa bidony picia, prowiant na pierwszy dzień oraz zestaw naprawczy do dętki. Należy również pamiętać o ubraniach na zmianę na kolejne dni, piżamie, oraz kosmetykach. W przypadku kilkugodzinnego ciągłego siedzenia na siodełku bardzo dobrą decyzją będzie zaopatrzenie się w spodenki z wkładką oraz w koszulkę termoaktywną. Poprawi to nasz komfort, a także zabezpieczy przed ewentualnymi obtarciami.

26177305_1719164798135093_852621437_n

WYJAZDY PONAD TYGODNIOWY

Jest to najtrudniejszy wariant jednak również najbardziej atrakcyjny pod wieloma względami. Wyprawa taka wymaga dokładnego zaplanowania trasy oraz przewidzenia miejsc noclegów, ponieważ najprawdopodobniej będziemy spali codziennie w innym miejscu. Ciekawym doświadczeniem może być samodzielne gotowanie sobie przy użyciu kuchenki turystycznej. Pamiętajmy, że podczas całodziennego wysiłku spaliliśmy dużo kalorii, więc nasza obiadokolacja powinna opierać się o produkty wysokoenergetyczne – makaron lub ryż z mięsem lub rybą. Decydując się na samodzielne gotowanie musimy pamiętać o gazie do kuchenki, oraz garnkach i sztućcach. Podobnie jak w przypadku krótszych wyjazdów należy pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości ubrań na zmianę, a ze względu na małą pojemność sakw także proszek, linkę i klamerki. Podobnie jak w przypadku krótszych wyjazdów warto spakować ubrania dedykowane jeździe na rowerze. Należy także sprawdzić stan techniczny roweru, zabrać bidony, prowiant oraz „suche” produkty na pierwsze dni, a także zestaw naprawczy oraz zapasową dętkę. Najczęściej trzeba też zorganizować dojazd do miejsca startu i końca wyprawy.

26176003_1719164928135080_2006983461_n

PRZYGOTOWANIE

Oprócz zaplanowania logistyki naszego wyjazdu niezależnie od jego długości musimy także przygotować nasz organizm. Warto prędzej pojeździć trochę więcej na rowerze, w celu wyrobienia naszej sportowej formy, a także sprawdzeniu jak długo jada na rowerze sprawia nam przyjemność. Podobnie jak do biegu na 5, 10 czy więcej kilometrów musimy się przygotować do wyjazdu rowerowego. Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek zarówno po stronie naszego organizmu jak i przetestować nasz rower i przyjęte rozwiązania. Jeżeli planujemy spakować się w sakwy, również wato to przećwiczyć by wiedzieć jak musimy ograniczyć nasz bagaż.

W następnym wpisie przedstawię Wam przykładowe wycieczki i wyprawy o każdej z omówionych długości.

diamond-lake-1034087_960_720

 

Dodaj komentarz