5 zasad biegania w upale – Paweł Jaszczerski

Bieganie w letnich temperaturach to nie lada wyzwanie, za równo dla początkującego jak i dla tych bardziej doświadczonych. Wszyscy lubimy słońce, ale gdy zaczyna ono mocniej nas ogrzewać pojawiają się pierwsze problemy. Wychodzimy na trening i przegrywamy. Nasze ciało się przegrzewa i odwadnia przez co tracimy nasze zdolności wysiłkowe. Jednakże przestrzeganie kilku prostych zasad pozwali nam dalej cieszyć się bieganiem oraz efektywnie wykonywać założenia treningowe.

1. Odpowiednia pora

Najlepsze do treningu w gorące dni są wczesne poranki lub późne wieczory. Może wydać ci się to szalone, ale godziny jak 6 rano czy 20 wieczorem, oferują nam zdecydowanie przyjemniejsze temperatury do treningu. Słońce nie świeci już tak mocno, tracimy mniej płynów podczas wysiłku. Łatwiej o takich porach znaleźć zacienione miejsca treningowe. Natomiast jeśli możesz wyjść tylko w najcieplejszych godzinach dnia, wówczas najlepiej wybrać się na bieżnię mechaniczną  w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli utrzymać wysoką jakość treningu.

2. Nawodnienie

Bardzo ważny czynnik. W ciągu całego dnia musimy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Nieustanne pocenie się powoduje, że tracimy ich zdecydowanie więcej. Należy pamiętać o jakości tego co pijemy i nie sięgać po napoje gazowane lub zawierające dużą ilość cukru. Podczas treningu najlepiej zaopatrzyć się w napój izotoniczny z elektrolitami oraz witaminami, który pomoże uzupełnić tracone podczas wysiłku składniki mineralne.

3. Strój

W takie dni należy ubierać cienką, oddychającą odzież. Wiele firm oferuje koszulki z systemem odprowadzania wilgoci. Pomoże nam to zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Warto również zwrócić uwagę na kolory naszego stroju. Ciemne barwy przyciągają promienie słoneczne, przez co jeszcze szybciej się nagrzewamy. Dlatego poszukajcie czegoś jasnego.

4. Korekcja tempa

Jeśli zastosujecie powyższe zasady to musicie jeszcze pamiętać, aby dostosować tempo do panujących warunków. Bieganie w temperaturze od 20 stopni w górę, powoduje naturalne zwolnienie. Jeśli interwały biegasz w tempie 4:00 min/km, dodaj 5 do 15 sekund do tego tempa. Dzięki czemu ukończysz trening na bardzo podobnym wysiłku. Wyższe temperatury powodują wzrost tętna, przez co lepiej biegać na samopoczucie oraz intensywność niż kurczowo trzymać się tempa.

5. Pozytywne nastawienie

Nawet jeśli zastosujesz wszystkie wymienione zasady musisz pamiętać o własnym nastawieniu. Zniechęcenie i szukanie każdej wymówki, aby zrezygnować z treningu nie pomoże ci w upalne dni. Pamiętaj, że bieganie to twoja pasja i niezależnie od warunków sprawia ci wiele radości, czujesz się lepiej i daje ci ogromną energię na cały dzień. Przez co łatwiej będzie ci się zmotywować do wyjścia na trening, kiedy za oknem leje się żar z nieba.

 

Znajdziesz mnie również na:

https://www.facebook.com/pjzyciezpasja/

https://www.instagram.com/jaszczer/

Dodaj komentarz