10 zasad do sukcesu Eliuda Kipchoge – Paweł Jaszczerski

Eliud Kipchoge jest kenijskim biegaczem długodystansowym, pochodzącym z Kapsabet. Od momentu gdy zamienił bieżnię na biegi uliczne rozpoczęło się jego pasmo sukcesów. W 2016 roku został mistrzem Olimpijskim w maratonie. Wygrał 10 na 11 maratonów. Dwukrotnie zadziwił świat, pierwszy raz podczas projektu #breaking2 przebiegł dystans maratonu w czasie 2:00:25, będąc bardzo blisko złamania granicy dwóch godzin. Natomiast we wrześniu 2018 roku w Berlinie ustanowił nowy rekord świata w maratonie, który wynosi obecnie 2:01:39, bijąc poprzedni o 1 minutę i 18 sekund. Oto 10 zasad do sukcesu Eliuda Kipchoge:

1. Samodyscyplina

Samodyscyplina zaczyna się od nas samych. Wsłuchaj się we własne wnętrze, to znaczy realizuj to co jest właściwe zamiast poświęcać czas na bezproduktywne czynności, które sprawiają przyjemność . Jeśli ją zaadaptujesz do swojego życia, ochroni cię ona przed twoimi zachciankami i destruktywnymi przyzwyczajeniami. W momencie gdy zaczynasz tracić kontrole nad swoim zachowaniem, samodyscyplina pomoże ci również wrócić na odpowiedni tor. Prowadzenie swojego życia razem z samodyscypliną, umożliwia wykonywanie właściwych kroków w długoterminowej perspektywie.

2. Bardzo dobre przygotowanie i planowanie

Eliud napomina, że w sporcie wygrywanie nie jest najważniejsze, bycie doskonałym również nie jest najważniejsze, a kluczowy jest odpowiedni plan oraz przygotowanie do realizacji celu. Jeśli bardzo dobrze się przygotujesz wówczas nadejdzie sukces oraz zwycięstwo.

3. Dobra organizacja

Rekordzista świata w maratonie, podkreśla jak bardzo ważna jest solidna organizacja. Jeśli chcemy osiągnąć sukces musimy być bardzo dobrze zorganizowanymi w tym co robimy. Inaczej nasz plan i przygotowania nie mają szans na powodzenie.

4. Myśl pozytywnie

Jeśli twój umysł myśli pozytywnie, wówczas znajdujesz się na odpowiedniej ścieżce. Eliud Kipchoge przyrównuje pozytywne nastawienie do ogrodu, w którym to kwiaty są pozytywnymi emocjami, a chwasty tymi negatywnymi, które trzeba wyciąć oraz spalić.

5. Praca zespołowa

Mistrz olimpijski w maratonie z 2016 roku kładzie duży nacisk na znaczenie zespołu bez którego sukces w sporcie jest bardzo trudny. Eliud wskazuje nam, że w sporcie spotykamy się z formułą bohatera. Brzmi ona następująco: jeśli jesteś zwycięzcą to twoje sto procent wysiłku jest nie do porównania z jednym procentem całego zespołu i vice versa jeden procent wysiłku członka drużyny jest niczym w porównaniu do stu procent twojego wkładu. Każdy najmniejszy udział oraz zaangażowanie w przygotowania jest niezbędne, aby skutecznie zrealizować plan. Tak rozumie prace zespołową zwycięzca 45 edycji maratonu w Berlinie.

6. Spójność

Eliud w swoim życiu podąża prawem spójności. Powinniśmy posiadać motywację, która prowadzi do działania. Natomiast jeśli połączymy motywację i samodyscyplinę wówczas stajemy się spójny. Kiedy w życiu lub w sporcie chcesz ciągle czynić progres, wchodzić na wyższy poziom musisz zachować wewnętrzną jedność oraz być konsekwentnym w tym co robisz.

7. Nie bój się zmian

Jedną z zasad sukcesu Kipchoge jest akceptacja zmian,. Jest on świadom, że nie jest to komfortowa sytuacja dla człowieka, ale bardzo ważna w drodze na szczyt. Przede wszystkim nie możemy być do niej zmuszeni. To od nas samych ma nadejść ten krok. Rekordzista świata w maratonie mówi nam, że każdy ma klucze do zmian, tylko od nas zależy czy użyjemy tych kluczy, aby otworzyć bramę i zmierzać dalej. Właśnie taką drogą należy kroczyć.

8. Uwierz w siebie

Eliud Kipchoge przygotowuje się do maratonu 5 miesięcy, ale w momencie gdy stoi na starcie, odtwarza sobie całą pracę jaką wykonał przez ten okres. Wierzy w swój trening, wierzy w siebie i wierzy, że jest najlepszy na linii startu. Przypominając sobie wszystkie wyrzeczenia i treningi może biec swobodnie. Eliud przekazuje nam, że jeśli uwierzysz w siebie możesz dokonać wszystkiego.

9. Prowadź stoickie życie

To życie bez narzekania. Musimy zapomnieć o wszystkim co wydarzyło się w naszym życiu i po prostu podążać dalej przed siebie.

10. Unikaj wymówek

Jeśli przegrałeś to przegrałeś.

Eliud Kipchoge jest niesamowitym sportowcem i człowiekiem, wierzę że zapoznanie się jego zasadami do sukcesu pomoże wam odnaleźć własną drogę i podążać nią na sam szczyt. Każdy z nas ma ukryty talent wystarczy go tylko znaleźć i małymi krokami, nieustannie go szlifować.

Źródła:

https://www.iaaf.org/athletes/kenya/eliud-kipchoge-188307

https://www.youtube.com/watch?v=Tc00mDtzIJU&index=3&t=1523s&list=PLDCleBAysejZyV2XvS5gyxw8jvmclSUz5

https://www.youtube.com/watch?v=9X7xSlhMCvQ&index=5&t=1966s&list=PLDCleBAysejZyV2XvS5gyxw8jvmclSUz5

Znajdziesz mnie również na:

https://m.facebook.com/pjbiegaczzpasja/

https://www.instagram.com/jaszczer/

Dodaj komentarz