5 przyczyn dlaczego warto prowadzić dziennik treningowy – Paweł Jaszczerski

Prowadzisz dziennik treningowy? Wielu biegaczy zaniedbuje tą kwestię, a okazuje się naprawdę przydatna. W dobie Internetu mamy wiele portali, które ułatwiają zapisywanie oraz śledzenie treningu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z zeszytu i długopisu. Najważniejsze to po prostu zacząć. Przed wami 5 motywów dlaczego warto prowadzić dziennik treningowy:

1. Analiza treningu

Po każdym treningu sprawdzasz tempo oraz tętno pokonywanych treningów. Widzisz gdzie biegłeś za szybko, zauważasz momenty kiedy traciłeś siły. Jeśli posiadasz zegarek z GPS, to również masz dostęp do profilu trasy. Co jest bardzo przydatną funkcją. Wielu biegaczy niepotrzebnie martwi się, że nie zrealizowało założonego tempa. Dzięki dzienniczkowi możesz sprawdzić gdzie biegłeś pod górkę i jakie było wówczas tętno. Jeśli biegłeś tą samą intensywnością wówczas wiesz, że na płaskim odcinku tempo byłoby bardzo zbliżone do wyznaczonego. Natomiast regularna obserwacja tętna pomoże zauważyć pierwsze symptomy zmęczenia objawiające się obniżonym lub podwyższonym tętnem.

2. Notowanie szczegółów

Bardzo przydatne okazuje się zapisywanie warunków atmosferycznych jak temperatura, zachmurzenie, siła oraz kierunek wiatru. Warto również dodać informacje o rodzaju nawierzchni i jej stanie. Nie zapomnijmy o krótkiej notatce jak się czuliśmy podczas treningu, jak przebiegał sam trening. Wszystkie te dane pomogą nam sprawdzić jak dyspozycja dnia wpływ na nasz bieg oraz w jakich warunkach atmosferycznych i na jakich trasach lepiej się czujemy.

3. Korekty w planie treningowym

Regularne zbieranie danych treningowych pomaga na bieżąco reagować w planie treningowym. Łatwiej jest nam dostrzec kiedy jesteśmy już zmęczeni długotrwałym treningiem. Zamiast dalej mocno trenować wprowadzamy lżejszy okres, aby organizm ponownie nabrał sił do treningu. Działa to również w drugą stronę, możemy sprawdzić czy nasze treningi nie są zbyt lekkie, wówczas wiemy, że nadszedł czas aby wprowadzić większe obciążenia. Co pomoże nam poprawiać naszą formę.

4. Kontrola postępów

Jeśli jeszcze masz wątpliwości dlaczego prowadzić dziennik treningowy, to po tym punkcie powinny one zniknąć. Nie ma nic przyjemniejszego dla biegacza jak obserwacja własnych postępów. Przeglądasz treningi i widzisz jak twoja forma rośnie. Ten sam trening biegniesz szybciej przy tym samym zmęczeniu. Jesteś w stanie pokonywać więcej kilometrów, rośnie twoja wytrzymałość.

5. Wyciąganie wniosków

Punkt piąty to dla mnie najważniejsza funkcja dziennika. Regularne podnoszenie poziomu sportowego, wymaga wyciągania wniosków z każdego treningu oraz każdego okresu przygotowawczego. Pomoże nam to sprawdzić jakie treningi pomagają nam w budowie formy, z czego musimy zrezygnować. Po kilkumiesięcznej obserwacji możemy stwierdzić czy potrzebujemy biegać na wysokim kilometrażu czy też nasz organizm preferuje mniejszą ilość, aby zbudować wysoką formę. Natomiast zapisywanie wniosków po zawodach pomoże nam zobrazować nad czym musimy jeszcze popracować, aby wejść na wyższy poziom.

Wierzę, że tych kilka motywów przekona was do prowadzenia dziennika treningowego. Nie wymaga to dużo czasu, a znacznym stopniu pomaga regularnie się rozwijać i cieszyć się zdrowiem. Szczególnie wtedy gdy większość z nas jest trenerem dla samego siebie. Trzymajcie się i pamiętajcie, każdy może osiągnąć coś wielkiego, wystarczy w to tylko uwierzyć.

Znajdziesz mnie również na:

https://m.facebook.com/pjbiegaczzpasja/

https://www.instagram.com/jaszczer/

Dodaj komentarz