Roztrenowanie – Jak wykorzystać okres odpoczynku – Paweł Jaszczerski

Każdy z biegaczy traktujący ten sport jako coś więcej niż tylko rekreację powinien włączyć roztrenowanie w swój program treningowy. Odpoczynek to bardzo ważny element w świecie sportu. Dowiesz się ile powinienem trwać okres luzu i jak możesz spędzić ten czas.

 

Podczas roztrenowania nasze ciało odpoczywa od nieustannego stresu związanego z ciężkimi treningami oraz łączeniem sportu z życiem codziennym. Jest odpowiedni czas, aby zregenerować mięśnie i stawy oraz wyleczyć nabyte mikro urazy. W tym przypadku sprawdzi się wizyta u fizjoterapeuty. Dobrym rozwiązaniem jest również rozciąganie oraz wałkowanie w warunkach domowych. Solanki, sauna, morsowanie oraz pływanie również pozytywnie wpłynie na odbudowę sił.

Często wiele osób nie czy ma biegać podczas roztrenowania czy nie. Sprawa jest prosta, mamy odpocząć. W tym celu wystarczy obniżyć tygodniowy kilometraż od 50 do 70 % oraz zapomnieć o akcentach. Cieszymy się wówczas bieganiem, nie kontrolujemy tempa, biegniemy na samopoczucie. Jeśli macie pobiec trochę dłużej lub krócej nie wahajcie się.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastąpienie biegania innym sportem. Do dyspozycji mamy każdy sport jaki lubimy, może to być kolarstwo, pływanie, tenis, koszykówka i wiele innych które angażują układ oddechowy.

Podczas roztrenowania mamy więcej czasu i sił. Warto wykorzystać ten okres na wyciągnięcie wniosków z poprzedniego sezonu, zdiagnozowanie naszych mocnych i słabych stron. Poszerzenie naszej biegowej wiedzy, a także z innych dziedzin, książki czy audiobooki sprawdzą się idealnie.

Ostatnia kluczowa sprawa jaką należy zrobić podczas roztrenowania to zaplanowanie kolejnego sezonu. Musimy się zastanowić na których zawodach chcemy osiągnąć szczytową formę i pod tym względem ułożyć nasz plan jeśli trenujecie indywidualnie. W momencie gdy posiadasz trenera, najlepiej jest wspólnie przedyskutować wymienione aspekty i zdecydować nad czym musicie się skupić w następnym sezonie.

Wierzę, że ten krótki poradnik pomoże wam przejść przez okres roztrenowania i wykorzystać jego walory jak najlepiej.

Znajdziesz mnie również na:

https://m.facebook.com/pjbiegaczzpasja/

https://www.instagram.com/jaszczer/

 

 

Jedna myśl na temat “Roztrenowanie – Jak wykorzystać okres odpoczynku – Paweł Jaszczerski

Dodaj komentarz