Kamil_Stoch

Kamil Stoch – cechy Mistrza

Kamil Stoch – cechy Mistrza

Kamil Stoch po raz trzeci wygrał Turniej Czterech Skoczni. Jest jednym najwybitniejszych skoczków w historii. To nie jest przypadek. Nie jest sportowcem, któremu trafił się jeden dobry sezon. Jakie cechy sprawiły, że osiągnął sukces? Czego możemy się od niego nauczyć?

 

Rozbicie swojego celu na mniejsze etapy.

Kamil wielokrotnie powtarza, że nie myśli o głównym celu np. o tym, aby wygrać Turniej Czterech Skoczni. Myśli po prostu o tym, aby oddać dobry skok, aby wygrać jeden konkurs. Dzięki temu mniej się stresuje i po kolei skok po skoku realizuje swoje cele.

Przebiegnięcie 10km może wydawać się cieżkie dla kogoś kto debiutuje na tym dystansie. Dlatego można podzielić sobie ten dystans na mniejsze dystanse. I po prostu nie myśleć, że musimy przebiec 10km, ale 5x2km. Należy myśleć po prosu o kolejnym dwu kilometrowym odcinku.

 

Nowe cele

Wielu skoczków po jednym udanym sezonie, odpuściło, Kamilowi cały czas jest mało, ciągle ustanawia sobie nowe cele i do nich dąży do nich. Również mamy czasami sytuację, kiedy zawodnik bo dobrych wynikach przychodzą gorsze i wielu nie umie się podnieść po tych gorszych momentach. U Kamila jest odwrotnie. Po słabych sezonach przychodziły gorsze, on mimo wszystko się nie załamał w tych gorszych i udawało mu się wracać na szczyt.

Warto abyśmy my również stawali sobie nowe cele. Ważne jest też abyśmy dostosowali je do swojego poziomu. Pewnie nikt z nas nie zostanie Mistrzem Świata. Ale poprawa swojego wyniku o 3min na dystansie 10km już jest jak najbardziej do zrealizowania i będzie motywacją do treningu.

Pokora

Kiedy Kamilowi pójdą słabo zawody nigdy nie zrzuca winy na wiatr, sprzęt itp. Po prostu mówi wprost, że to on nawalił. Nie szuka wymówek tylko uczy się na błędach i stara się poprawić w kolejnych zawodach.

Często widzimy winę we wszystkim tylko nie w nas. Czasem warto po słabszych zawodach, przemyśleć, że zrobiłem wszystko co mogłem, czy może gdzieś popełniłem błąd i zrobić wszystko, aby już go nie popełnić.

 

Inteligencja

Rozmowy z dziennikarzami mogą zniszczyć każdego. Czasami pytania, które zadają są bardzo słabe. Kamil Stoch zawsze takim osobom idealnie z ciętą ripostą odpowiada. Zna swoją wartość i żaden głupi komentarz.

Czasem ktoś też może nas obrazić, powiedzieć coś głupiego. Ważne jest, abyśmy znali swoją wartość i nie obrażali się na głupie teksty, kiedy ktoś się śmieje z naszego wyniku. Jeśli dla nas to jest sukces to jest to najważniejsze.

Regeneracja

Kamil Stoch wyraźnie zwraca uwagę na regenerację i próżno go szukać na imprezach między zawodami. Bardzo często widać, że między treningami i konkursami spędza czas w hotelu, gdzie odpoczywa.

Szczególnie jako amatorzy, często zaniedbujemy regenerację. A to wielki błąd. Trenując mocno, pamiętajmy, aby równie mocno odpoczywać.

 

Żona

Jest takie powiedzenie, że za sukcesami każdego mężczyzny stoi jego kobieta. I właśnie w tym przypadku tak jest. Kamil wielokrotnie powtarza, że to właśnie dzięki żonie osiąga sukcesy. Jest jego managerem i często to ona walczy o różne kontrakty, dzięki czemu Kamil może się skupić na tym w czym jest najlepszy. Widać wyraźnie, że jest między nimi duża miłość i na pewno to go jeszcze bardzie uskrzydla.

Ciężko jest podbijać świat samemu i warto mieć oparcie w bliskich, którzy pomogą nam w tych gorszych momentach

 

Nie tylko te rzeczy, które wymieniłem wpływają na sukces, ale na pewno są to kluczowe czynniki. Myślę, że trenując inne dyscypliny, możemy wziąć przykład z naszego Mistrza i wdrożyć to u siebie.

Dodaj komentarz