Jak biegać zimą?

Spadł śnieg i prawie w całej Polsce temperatura zjechała poniżej 0 stopni. Oto parę porad, które sprawi, że będzie nam lepiej się trenować o tej porze roku 😉

Czy bieganie zimą jest potrzebne?

Przede wszystkim wszystko zależy od nastawienia i nie ma co się bać śniegu. W takiej pogodzie biega się przyjemniej niż w upale 😉 Bieganie zimą jest bardzo potrzebne w szczególności u osób, które chcą przygotować się do sezonu profesjonalnie i walczyć o jak najlepsze wyniki. W tym okresie poprzez długie i spokojne treningi kształtuje się wytrzymałość. Jednak ta pora jest też dobra dla amatorów, gdyż jeśli zaczną w takich warunkach, to potem będzie im łatwiej biegać, jak zrobi się cieplej. Jednak ważne jest, aby nie przeciążyć organizmu szczególnie przy dużym mrozie. Dlatego szybkie i obciążające treningi lepiej robić na siłowni.

Jak się ubrać?

Ubiór jest kluczową sprawą, ponieważ jeśli będziemy dobrze ubrani, to nie odczujemy skutków niskich temperatur. Jednak należy wybrać strój mądrze, gdyż zbyt ciepłe ubranie spowoduje nadmierne przepocenie, przez które będziemy bardziej narażeni na niskie temperatury. Dlatego ważne jest, aby pierwszą warstwą była bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć na zewnątrz. Na to zakładamy bluzę również termoaktywną i cienką kurtkę. Taki zestaw jest optymalny przy temperaturze około 0 stopni. Przy niższej warto włożyć dodatkową koszulkę lub bluzę. Warto spojrzeć na ofertę niektórych sklepów gdyż oferują wodoodporną odzież, którą chroni również w czasie opadów deszczu i śniegu. Jednak pamiętajcie, że taka kurtka mniej oddycha.

Jeśli chodzi o dół, ważne jest, aby chronić przede wszystkim stawy. Dlatego warto zaopatrzyć się w zimowe legginsy albo na letnie nałożyć jakieś luźne spodnie dresowe. Dużo ciepła ucieka przez głowę. Dlatego obowiązkowo należy ubrać czapkę. Dla osób, które nie lubią czapek mogą zaopatrzyć się w opaski. Dodatkowo przyda się buff (chusta) albo kominiarka, gdyż możemy nałożyć je na usta, dzięki czemu nie będziemy wdychać zimnego powietrza. Ważne są także rękawiczki.

Jeśli chodzi o buty, to na przykład w czasie biegania stopa cały czas jest w ruchu, przez co jest rozgrzana. Jednakże i tak warto zadbać o zabezpieczenie nóg przed zimnem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zimowych, które są grubsze niż typowe buty. Zamiast kupować nowe obuwie, możemy założyć grubsze skarpety bądź dwie pary(jednak trzeba uważać aby stopa nie była za bardzo spięta skarpetkami bo będzie boleć, dlatego lepiej mieć grubsze skarpety.). Kiedy spadnie śnieg, ważne jest, aby biegać w butach, które nie mają płaskiego bieżnika – dzięki temu nie będziemy się ślizgać. Ciekawą opcją są też buty z goretexem dzięki, którym buty nie przemakają, choć to rozwiązanie ma też wielu przeciwników 😉

 

Jeśli brakuje nam ubrań, to warto zaopatrzyć się w nie teraz, kiedy są największe wyprzedaże. Polecamy poniższe sklepy:

http://www.sklepbiegacza.pl/

http://www.decathlon.pl/

https://daseapeople.com/

(Poniższe linki nie są sponsorowane)

Bieganie o zmroku

Jako że dzień jest teraz krótszy, szybko robi się ciemno, dlatego warto zadbać o to, aby na naszych ubraniach były elementy odblaskowe. Dobrze jest także, mieć na głowie czołówkę. Szczególnie ważne są te rzeczy, kiedy biegamy w miejscach słabo oświetlonych.

Znalezione obrazy dla zapytania nike pegasus shield

Alternatywy dla biegania

Jeśli przeraża Cię bieganie na dworze, to zawsze można pobiegać na bieżni na siłowni. Oczywiście jest to nudniejsze od biegania na świeżym powietrzu ale coś za coś. Dodatkowo zamiast biegania, możemy skupić się na innych dyscyplinach, które wykonuje się w zamkniętych pomieszczeniach, np. pływanie, lub jazda na trenażerze

Warto także pamiętać, że niska temperatura i zła pogoda kształtują nasz charakter. Przyda nam się to potem nie tylko w sporcie.

Dodaj komentarz