Czy warto biegać w wysokich temperaturach?

Robi się coraz cieplej, temperatura sięga powyżej 30 stopni, dlatego wielu biegaczy unika trenowania w godzinach południowych. Zamiast tego trenuje rano albo wieczorem, kiedy temperatura się waha w okolicach 10-15 stopni. Wydaje się to logiczne, gdyż możemy trenować o wiele szybciej, przyjemniej i dłużej. Jednak w tym artykule postaram się was przekonać, że warto jednak biegać w trudnych warunkach.

Przyzwyczajamy się do temperatury

Na zawodach może być różna pogoda: może padać deszcz, śnieg, ale może też “lecieć żar z nieba”. Podobno zawsze tak jest na zawodach triathlonowych w Suszu i w zeszłym roku miałem okazje się o tym przekonać. Było potwornie ciepło. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do temperatury 10-15 i nagle będzie startować w temperaturze +30 – dozna szoku i będzie mu bardzo ciężko, będzie cierpieć bardziej.

image1 (1)

Zwiększysz swoją wydolność

Biegając w takiej pogodzie zmuszamy organizm do większego wysiłku. Serce będzie musiało wykonać większą pracę, organizm nie nadąży odprowadzać ciepła, a do tego stracimy dużo wody w wyniku pocenia się i parowania. To wszystko sprawi, że trening będzie trudniejszy, ale przez to polepszymy jego możliwości

img_4975.jpg

Na co trzeba uważać

Oczywiście trenowanie w takiej pogodzie to też niebezpieczeństwo i trzeba uważać na parę rzeczy.

Odwodnienie. Metabolizm w trakcie ćwiczeń dość mocno wzrasta co powoduje wzrost wydzielania ciepła przez mięśnie. Całe ciepło , które jest produkowane, zostaje odprowadzone przez skórę. Dlatego ważne jest, aby w czasie takiego wysiłku regularnie uzupełniać płyny. Najlepiej pić nie tylko wodę, ale także napoje izotoniczne, ponieważ wraz z potem tracimy wiele cennych elektrolitów.

Zawroty głowy. Jeśli w pewnym momencie poczujemy, że kręci nam się w głowie, należy natychmiast zaprzestać wysiłku, wyrównać oddech i napić się wody.

Warto także zadbać o nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, przewiewne termoaktywne ubranie. Kiedy jest duże słońce należy także posmarować się kremem do opalania z filtrem minimum SPF 20, szczególnie kark i twarz.bubamara-szara

2 myśli na temat “Czy warto biegać w wysokich temperaturach?

Dodaj komentarz