Adam Głogowski – nieustępliwy, zdeterminowany, waleczny wywiad #12

Adam Głogowski to multimedalista Mistrzostw Polski w Pływaniu/ Aquathlonie/ Duathlonie/ Triathlonie. Kiedy parę lat temu wiele osób nie wiedziało, że będzie trenować triathlon, on wtedy był jednym z najlepszych polskich triathlonistów. Jest byłym rekordzistą Kraju na dystansie 1/4IM (1:55:20). Potem przyszło parę trudnych chwil, ale Adam nigdy się nie poddaje i w tym sezonie zwyciężył już na dystansie półmaratonu w Kartuzach, Grudziądzu, Ostródzie i Pucku. Warto przeczytać poniższy wywiad, bo jest to ciekawa historia

 

1. Może na początku opowiedz nam swoją historię jak z pływaka zostałeś triathlonistą?

W latach o 2004 do 2009 trenowałem pływanie, dodatkowo startowałem w wielu biegach ulicznych dla gimnazjalistów. W maju 2009r wystartowałem na 10km gdzie uzyskałem 36:52 (Adam miał wtedy niecałe 16 lat ;). Wtedy myślałem o zmianie dyscypliny, gdyż byłem pływakiem na poziomie 5msc MP juniorów, do najlepszych na basenie zawsze czegoś mi brakowało – pewnie wzrostu. Inaczej wyglądała sytuacja na wodach otwartych, gdzie zawsze miałem medal.

 

2. Powiedz nam trochę jak dalej się potoczyła się ta historia do roku 2013?

W kolejnych latach 2010/2011/2012 wygrywałem MP juniorów młodszych i starszych w triathlonie na dystansach super sprint i sprint. medale MP wrzucałem do worka z Triathlonu, aquathlonu, duathlonu, indywidualnie i drużynowo, nie liczyłem, zawsze wiedziałem po co jadę na zawody, 2013 to brąz seniorów i srebro U23 w suszu na sprincie, dla mnie to było rozczarowanie. Dwukrotnie reprezentowałem Kraj na ME juniorów oraz U23, jednak obie imprezy były nie udane dla mnie. O ile w Hiszpanii miałem gaz i liczyłem na top 15 to przytrafiła mi się wywrotka na rowerze, inaczej było w Holandii, gdzie nie byłem gotowy na  europejski przeskok.

 

3. W 2013 odbyły się pierwsze zawody w Gdyni z serii Herbalife Triathlon Gdyni, co się stało, że nie wystartowałeś?

Miałem kapitalny sezon, przygotowałem formę uszytą na zwycięstwo w  Gdyni, ale 5 dni przed startem wpadłem na dach auta, które przede mną zahamowało i skończyło się złamaniem obojczyka ;/

 

4. Co było potem po Twoim wypadku?

Po wypadku troszkę odrabiałem życie towaryskie, które zabrał mi sport, do tego sodówka mi trochę odbiła, złe decyzje, trafne wybory, z perspektywy czasu, żałuje 80% swoich głupich decyzji, konsekwencje są do dziś, ale do końca roku zamierzam mieć wszystko poukładane.

 

5. Mamy sierpień 2018 roku powiedz jak wygląda teraz Twoje życie treningowe?

Tak naprawdę wracam do sportu, nigdy nie nazwę siebie Amatorem, mimo że tak jest, nie nazwę się też zawodowcem, jestem takim bardziej Semi-Pro, cyli pracuje i trenuje, staram się to godzić.

 

6. Czego nauczyłeś się dzięki tym doświadczeniom?

Od grudnia 2017, to chyba organizacji czasu, układanie wszystkiego tak by na wszystko było czas

7. Zróbmy na chwilę przerwę od Twojej osoby i wykorzystując Twoją wiedzę jako trenera, powiedz jakich porad udzieliłbyś młodym triathlonistom amatorom?

Przede wszystkim określenie celów na poziomie możliwości i czasu treningu. Ktoś kto nie ma żadnej przeszłości sportowej nie może się porywać na 4:30 w 1/2IM w debiucie. Jest moda na długi dystans, ale zaczynajcie od sprintów i arbuzów(1/8IM) lub ćwiartek (1/4)

 

8. W co młody triathlonista student, dysponujący mały budżetem powinien zainwestować, a na czym powinien zaoszczędzić ?

Myślę że o wiele łatwiej jest realizowować założenia treningowe z zegarkiem wyposażonym w GPS to dobra inwestycja, ceny robią się co raz bardziej przystępne, a zaoszczędzić można?? To triathlon, jestem zdania, że lepiej poszukać trenera i mieć troszkę gorszy sprzęt, jak rower czy pianka, a trening można mieć o wiele lepszy jakościowo i w ten sposób oszczędzimy sobie nie potrzebnych wizyt  u Fizjo i lekarzy, które kosztują nie mało.

9. W świecie triathlonu jest teraz dużo triathlonistów „biznesmanów”, którzy z dnia na dzień postanawiają zostać Ironmanami, jakich porad udzieliłbyś takim osobom?

Żeby na trzeźwo podeszły do sprawy. Niech poszukają najpierw trenera z wiedzą, który ma już jakieś doświadczenie w prowadzeniu podopiecznych do dystansu Ironman i niech realnie oceni indywidualne możliwości.

 

10. Przechodząc do odżywiania, jak wygląda Twoja dieta?

Dieta czyli temat rzeka 😉 W okresie Grudzień-Maj/czerwiec u mnie bardzo rygorystycznie się prowadzę, zaś w sezonie startowym pozwalam sobie na wszystko z umiarem.

 

11. Stosujesz jakieś suplementy?

Węglowodany Waxymaize i wit-C

 

12. Co robisz w wolnym czasie?

Lubie sobie pograć na konsoli lub wyjść gdzieś na miasto z narzeczoną.

 

13. Jakie polecasz sposoby na regeneracje?

Mieszkamy nad morzem, więc naturalne schłodzenie się wodzie a drugi to Sauna.

 

14. Przechodząc do zawodów, masz jakieś zwyczaje, bez których nie możesz wystartować?

Hmmm…… różne, raczej zostawię to dla siebie

 

14. O czym myślisz w czasie zawodów?

Obecnie to zależy na jakim dystansie startuje, jeśli 5km to o tym by utrzymać jak najwyższą prędkość, gdy biegam 10km i półmaraton, zwłaszcza połówkę, to myślę jak realizować założenia czasowe na punktach, staram się biegać z prędkością narastająca i utrzymaniem dobrej techniki.

15. Które zwycięstwo jest tym, które najbardziej pamiętasz?

Oczywiście że GiT Ślesin 2013, ale teraz chyba bardziej biegowe 2msc w Jarosławcu gdzie przegrałem tylko z złapanym na dopingu Cosmasem Kyewa (2:11 maraton), rozegrałem tam bieg idealnie taktycznie i dopiero na 700m wskoczyłem na drugie miejsce, większą cześć biegu biegłem na 5pozycji i raczej nie byłem brany pod uwagę w kontekście walki o wynik i podium. Takie starty mnie mocno motywują. Po za tym widok zaskoczonej Kasi na 14km dodał mi sił, dawno mi sport nie dawał tyle radochy.

 

16. Jakie są Twoje marzenie i jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość?

Chciałbym ciągle przesuwać granice rekordów życiowych, w tym roku: 5km-poniżej 15min, 10km poniżej 31 i połówka poniżej 69min, do tego maraton. Przyszłość?? chce być w spocie i tyle, pracuje jako trener z amatorami, mam MP w kat M40 w Ironmanie w zeszłym roku, ambitnych debiutantów, każdy robi progres to cieszy, więc chcę w tym zostać.

 

17. Chciałbyś jeszcze coś dodać?

Chciałbym podziękować szczególne mojej narzeczonej Katarzynie Pobłockiej (zwyciężyła 3 Gdańsk maraton i jest rekordzistką trasy (z Kasią rozmawialiśmy w grudniu, tutaj znajdziecie wywiad z Nią)) , dzięki której sport wrócił do mojego życia, dziękuje jej że znosi moje wszystkie pomysły oraz to, że jest dla mnie największym wsparciem. Chciałem podziękować Łukaszowi Hebanowskiemu za pełną opiekę fizjoterapeuty – jest to najlepszy fachowiec na tej ziemi. Szczególnie podziękowania należą się także firmie ATC-Cargo Team za wsparcie mojej osoby, a także wszystkim tym których nie wymieniłem, pamiętam o was!!

Zapraszam na mojego Fanpage @Glodnyzwyciestwa,ambitnych amatorów którzy szukają trenera by poprawić swoje wyniki.

Życiówki Adama:

1/4IM — 1:55:20 Rekord Polski 2013r-2015r
1/2IM — 4:05:55 w 2016r

5km – 15:06
10km – 31:50
21,1km – 1:10:30

Największe sukcesy:

17 krotny medalista Mistrzostw Polski w:
-Triathlonie
-Duathlonie
-Aquathlonie
-Pływaniu

Garmin Iron Triathlon 2013 – 2msc klas. Generalna
Garmin Iron Triathlon 2015 – 3msc klas. Generalna
Beko Ełk Triathlon 2013 – 1msc Open
Castle Triathlon 2015 – 2msc Open
Volvo Triathlon Chodzież 1/2IM 2016 – 1msc
Puchar Europy juniorów Alanya 2010 – 5msc

 

Dodaj komentarz