Bieganie – porady dla początkujących

Bieganie – porady dla początkujących

Jeśli chodzi o koronawirusa, część osób twierdzi, że jest już po wszystkim. Inni natomiast uważają, że najgorsze dopiero przed nami. Niezależnie od tego,  jakie jest nasze stanowisko w tej kwestii, zachęcamy do uprawiania sportu. W czasie pandemii wiele osób doszło do wniosku, że to idealny czas, aby zacząć się ruszać. Poniżej przedstawiamy parę praktycznych porad dotyczących tego, jak zacząć biegać.

Buty to podstawa

Jeśli chodzi o ciuchy, to można biegać w czymkolwiek, jednak warto zadbać w pierwszej kolejności o buty. Oczywiście na początku nie potrzebujemy super obuwia. Na pierwsze dwa biegi możemy udać się w starych butach. Jednak potem warto wybrać się do sklepu biegowego, w którym pomogą nam dobrać profesjonalne obuwie, które będzie doskonale dla nas dobrane. Jest naprawdę duża różnica między butami, które sami wybierzemy, biorąc pod uwagę jedynie fakt, że są ładne, a między takimi, które doradzi nam profesjonalny doradca w sklepie biegowym – a pewnie one też będą ładnie wyglądać :). Wywiad z kierownikiem Sklepu Biegacza w Gdańsku znajdziecie pod tym linkiem. Dodatkowo, na hasło naszego klubu możecie otrzymać rabat 😉 Oczywiście z czasem warto zainwestować także w strój, gdyż zwiększy to nasz komfort. Ale na początku najważniejsze są buty, bo to właśnie zły wybór obuwia prowadzi do kontuzji.

 

Rozruszaj się przed

Trenując biegi sprinterskie, moja rozgrzewka trwała prawie godzinę. Jednak jeśli zaczynacie biegać, to wystarczy w ciągu 3min wykonać parę krążeń ciała, parę skłonów i delikatne rozciąganie. Wszystko to ma na celu rozruszanie naszego ciała. Najważniejsze kiedy zaczniecie biegać jest to, aby zacząć powoli. To właśnie duży błąd i powód, dla którego wiele osób rezygnuje z biegania. A mianowicie starają się zbyt szybko biegać na początku. Muszę przyznać, że do tej pory kiedy zaczynam biegać, to pierwsze dwie minuty zawsze spaceruję, delikatnie truchtam i dopiero potem włączam zegarek i zaczynam biegać. Tak samo po bieganiu warto chwilę się przejść, aby schłodzić nasz organizm.

Ustaw sobie cel i mierz jego realizację.

Obecnie nie ma zawodów, więc ciężko z wyznaczaniem sobie celi. Ale są na to inne sposoby. Sportowy zegarek to na początku duży koszt, ale wystarczy zainstalować sobie na telefonie aplikację Endomondo lub Stravę, która będzie Wam mierzyć dystans. Ustalcie sobie cel dotyczący tego, ile przebiegniecie w danym tygodniu lub miesiącu. Oglądanie swoich wyników w takiej platformie działa bardzo motywująco. Zachęcamy także to podzielenia się z innymi tym, że zaczęliście biegać. Wrzucajcie swoje treningi na portale społecznościowe. Znajomi będą Was wspierać, a Wy będziecie czuli, że ktoś nad Wami czuwa. Jeśli wolicie się publicznie nie chwalić, to dogadajcie się z jakąś osobą, która będzie Was wspierać i której będziecie wysyłać swoje treningi i będzie Was pilnowała. Oczywiście droższą opcją jest to, że będziemy mieli trenera.

 

Co zjeść przed bieganiem

Każdy organizm jest inny i najważniejsze jest to, aby zobaczyć po czym się najlepiej czujemy. Należy unikać większych posiłków do 3 godzin przed. Warto zjeść lekkie rzeczy, np. kanapkę z dżemem lub jogurt. Niektórzy lubią biegać po owsiance lub jajecznicy. Należy zobaczyć po czym się dobrze czujemy. Ważne jest też, abyśmy byli przed bieganiem dobrze nawodnieni.

 

Plan treningowy

Co zrobić, kiedy chcemy zacząć biegać, a mamy problem, aby przebiec 30 minut bez zatrzymania. Poniżej przedstawiamy plan dla wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem. Każdy trening to biegi ciągłe przeplatane marszem. Należy wykonywać go 3-4 razy w tygodniu. Po 10 tygodniach nie powinniśmy mieć problemu, aby przebiec 30 minut bez zatrzymania.

 

No to co? Czas start! Lepszego momentu do rozpoczęcia treningów nie będzie! Zacznij już dziś 😉 Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!

My na razie nie organizujemy wspólnych treningów, ale nasz zaprzyjaźniony Adam Zagórski organizuje w Gdańsku w niedzielę o 9:00 na molo w Brzeźnie Run Beach Morning 

 

 

 

Dodaj komentarz