Jakob Ingebrigtsen – 5 zasad do sukcesu

Jakob Ingebrigtsen to norweski biegacz średnio i długodystansowy, specjalizujący się w biegach na 1500 oraz 5000 metrów. Uważany za niezwykły talent w wieku 16 lat został najmłodszym biegaczem w historii, który złamał 4 minuty na milę. W 2018 roku został podwójnym mistrzem Europy na 1500 jak i na 5000 metrów.

Oto 5 zasad do sukcesu Jakoba Ingebrigtsena:

1. Trening od najmłodszych lat

Ogromny wpływ na obecne sukcesy Jakoba miała wczesna aktywność treningowa. Zaczął biegać w wieku 8 lat, naśladując swoich starszych braci. Rozpoczęcie biegowej przygody w tak młodym wieku, pozwoliło mu na przystosowanie szkieletu do wysiłku jak i rozbudowanie maksymalnej pojemności płuc.

2. Praca nad bazą biegową

Jakob od października do maja pracuje głównie nad fundamentami oraz rozbudową systemu aerobowego. Jego treningi w tym okresie to najczęściej długie biegi w umiarkowanym tempie, powtórzenia na progu mleczanowym zwykle 12x1000m po 2:55 z przerwą 1 minuta, a także podbiegi w formie 2x10x200m.

3. Przemyślany plan treningowy

Jakob Ingebrigtsen jest trenowany przez swojego ojca Gjerta, który dba o wiele szczegółów. Zorganizowany plan treningowy zawiera okresy wytężonego treningu jak również czas odpoczynku. Ojciec pilnie kontroluje stan fizyczny syna, aby nie doprowadzić do jego przetrenowania.

4. Rodzina

Rodzinny biznes tak można nazwać rodzinę Ingebrigtsenów, w której wszystko jest podporządkowane bieganiu. Gjert nigdy nie był biegaczem, a także nie ma wykształcenia trenerskiego. Gdy jego synowie chcieli uprawiać biegi, kupił kilka książek i rozpoczął własną naukę. Metodą prób i błędów zastosowanej na starszych braciach, opracował własną metodologię, która procentuje u młodego Ingebrigtsena. Dodatkowym atutem Jakoba jest wewnętrzna rywalizacja oraz wspólne treningi z Filipem oraz Henrikiem. Co dodatkowo motywuje mistrz Europy do przekraczania własnych granic. Nie można również zapomnieć o znaczącym wsparciu Mamy Jakoba, która odgrywa rolę swego rodzaju psychologa oraz dba, aby niczego nie zabrakło.

5. Ambicja

Jakob od najmłodszych lat chciał zostać najlepszym biegaczem na Świecie. Tak zawsze odpowiadał tacie na pytanie dlaczego biega i czy wie jakie wiążą się z tym konsekwencje. Najmłodszy z braci Ingebrigtsenów w pełni świadomości zaakceptował brak imprez, chodzenie spać o określonych godzinach czy ograniczone życie towarzyskie.

Czego możemy się nauczyć od Jakoba Ingebrigtsena?

Przede wszystkim bycie zawodowym biegaczem, wymaga wiele poświęcenia oraz wyrzeczeń. Nie można zostać mistrzem wykonując coś na 50%. Na przykładzie Jakoba widzimy jak ważny jest prawidłowo zorganizowany plan treningowy, uwzględniający okresy wytężonej pracy jak i odpoczynku. Życie mistrza Europy pokazuje jak ważne jest oparcie wśród bliskich, którzy pomogą obrać właściwą ścieżkę, a w chwilach zwątpienia dodadzą sił.

Wierzę, że te 5 zasad pomoże stać się wam lepszymi biegaczami, a także zainspiruje was do dalszych treningów oraz rozwoju osobistego.

Sprawdź również zasady do sukcesu innych biegaczy:

Julien Wanders 5 zasad do sukcesu

5 zasad do sukcesu Mo Faraha

10 zasad do sukcesu Eliuda Kipchoge

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=QYbr8W2q12I

https://www.outsideonline.com/2347611/jakob-ingebrigtsen-norway-track-and-field

Dodaj komentarz